Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Celularėt nuk shkaktojnė tumor nė tru

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

Lukas


Male
Numri i postimeve : 919
Age : 37
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

Celularėt nuk shkaktojnė tumor nė tru Empty
MesazhTitulli: Celularėt nuk shkaktojnė tumor nė tru   Celularėt nuk shkaktojnė tumor nė tru I_icon_minitimeSun Dec 06 2009, 14:45

Njė studim 30-vjeēar i realizuar nė Skandinavi, ku ėshtė pėrfshirė thuajse e gjithė popullata, ka treguar se nuk ka lidhshmėri nė mes tė pėrdorimit tė telefonit celular dhe zhvillimit tė tumorit tė trurit.
Shkencėtarėt kanė thėnė se, pėrkundėr faktit qė nė vitet e 90-ta ėshtė rritur vrullshėm pėrdorimi i telefonave celularė, rastet me tumor tė trurit nga kjo periudhė nuk kanė qenė mė tė shpeshtė.
Analiza e tyre ėshtė bazuar te dy lloje tė tumoreve nė tru, gliomės dhe meningeomės, te popullata e Danimarkės, Finlandės, Norvegjisė dhe Suedisė, ndėrsa llogaritet tė jenė pėrfshirė afėr 16 milionė njerėz nė studim.

Hulumtuesit kanė hetuar rastet me tumor tė trurit nga viti 1974 deri nė vitin 2003, dhe kanė vėrejtur se shkalla e shfaqjes sė tumoreve nuk ishte rritur nga viti 1998 e kėndej kur ka filluar pėrdorimi i madh i celularėve.

Nė bazė tė kėtij studimi, pėrdorimi i telefonave celularė nuk ėshtė i rrezikshėm sė paku pėr njė periudhė dhjetėvjeēare, ndėrsa nevojiten studime tė mėtutjeshme pėr tė vėrtetuar nėse pėrdorimi i celularėve nė periudhė mė tė gjatė se njė dekadė mund tė shtojė rrezikun shfaqjes sė tumorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Celularėt nuk shkaktojnė tumor nė tru
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: ViP dhe Lajme Interesante-
Kėrce tek: