Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse femrat jetojnė mė gjatė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

Lukas


Male
Numri i postimeve : 919
Age : 37
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

Pse femrat jetojnė mė gjatė Empty
MesazhTitulli: Pse femrat jetojnė mė gjatė   Pse femrat jetojnė mė gjatė I_icon_minitimeThu Dec 03 2009, 18:41

Edhe pse tė gjithė e dinė se femrat jetojnė mė gjatė se meshkujt, megjithatė deri mė tani nuk ėshtė ditur arsyeja pse ndodh kėshtu.
Shkencėtarėt besojnė se kjo ėshtė pėr arsye se femrat dhe meshkujt janė tė ndėrtuar nga materiali i ndryshėm gjenetik
Ekspertėt pohojnė se materiali gjenetik i meshkujve nė njėfarė mėnyre kufizon jetėgjatėsinė e tyre. Madje po tė mos e trashėgonin femrat kėtė material nga babai, ato do tė mund tė jetonin edhe mė gjatė.
Zbulimin e kanė bėrė shkencėtarėt japonezė, tė cilėt kanė bėrė njė ‘model tė miut femėr’, pa gjenet e trashėguara nga babai, por kanė shfrytėzuar materialin gjenetik nga dy nėna.
Rezultatet kanė treguar se ky mi-femėr ka jetuar mė gjatė sesa minjtė tjerė femra, tė cilėt nė materialin e tyre gjenetik kishin pasur edhe gjene tė trashėguara nga babai.
Kjo ėshtė dėshmi se gjenet tė cilat trashėgohen me anė tė spermatozoideve (qelizat seksuale mashkullore) kanė efekt negativ nė jetėgjatėsinė e gjitarėve (ku bėn pjesė edhe njeriu).
Autorėt e studimit kanė pohuar se nė jetėgjatėsinė e meshkujve ndikojnė edhe punėt e rėnda fizike, pėrgjegjėsitė e mėdha dhe ekspozimi i pėrditshėm ndaj stresit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Pse femrat jetojnė mė gjatė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: ViP dhe Lajme Interesante-
Kėrce tek: